Jest wiele powodów pogorszenia stanu wzroku. Najczęściej występującą przyczyną jest wada refrakcji. Innymi przyczynami wady wzroku są:
Podstawowym badaniem w diagnostyce oczu jest badanie ich ostrości. Sprawdza ono zdolność rozpoznawania przez pacjenta optotypów (liter lub symboli) z odległości standardowej 5-6 metrów z użyciem tablicy Snellena. Dzięki wczesnym wykryciu i korekcji wady można spowolnić jej progresję a nawet doprowadzić do zmniejszenia wady wzroku.
Ostrość wzroku wymaga prawidłowego funkcjonowania każdego z poziomów złożonego układu optycznego oka. Prawidłowo promienie świetlne powinny przechodzić przez rogówkę, a następnie soczewkę, która zmienia kształt i załamuje obraz, dostosowuje ogniskową oka i umożliwia skupienie obrazu na siatkówce. Tam poprzez fotoreceptory dochodzi do przekształcenia impulsu świetlnego w sygnały neuronalne. Dalej nerwem wzrokowym (II n. czaszkowy) trafiają do mózgu (płatu potyliczneg0), gdzie są interpretowane.
Najczęstsze występujące wady wzroku to:
Krótkowzroczność dzieli się na osiową i refrakcyjną. W oku krótkowzrocznymrównoległe promienie świetlne są zogniskowane przed siatkówką. Innymi słowy, zdolność do załamywania promieni świetlnych jest zbyt duża w stosunku do długości gałki ocznej. Przedmiot znajdujący się daleko wydaje się zamazany, niewyraźny. Wada jest korygowana szkłami o wartości ujemnej tzw. „minusami” podanej w dioptriach. Krótkowzroczność można podzielić na:
Patologiczna krótkowzroczność jest zwykle obserwowana przy -8 D lub więcej i jest związana z typowym zwyrodnieniem siatkówki i plamki żółtej. Istnieją różne czynniki środowiskowe odgrywające rolę w rozwoju krótkowzroczności.
W przypadku rozwoju krótkowzroczności istotną rolę odgrywa kilka codziennych czynności, takich jak:
Nadwzroczność również dzieli się na osiową i refrakcyjną. Dalekowzroczność często objawia się już w dzieciństwie i jest uważana za genetyczną wadę. Promienie świetlne skupiają się za siatkówką w związku z tym pacjent ma kłopot widzeniem zarówno do dali, jak i z bliska. Oko ma zbyt słabą moc refrakcyjną. Widzenie obiektów daleko oddalonych może być wyraźne, ale wraz z zaawansowaniem wady (wzrostem wartości dioptrii) ulega pogorszeniu.
Astygmatyzm –występuje z powodu nieprawidłowego kształtu rogówki oka. Powoduje to rozproszenie wiązek światła na siatkówce w kilku punktach i skutkuje nieostrym widzeniem przedmiotu. Astygmatyzm najczęściej w współwystępuje z krótkowzrocznością czy nadwzrocznością.
Prezbiopia to postępująca i nieodwracalna utrata akomodacji spowodowana starzeniem się. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty jakości życia u osób po około 45 roku życia. W tym przypadku korygujemy wadę okularami „do czytania” z soczewką skupiającą. Przyczyną wady jest osłabienie mięśni rzęskowych odpowiadających za skurcz lub rozkurcz podczas akomodacji oka . Fizjologicznie wraz z wiekiem ulegają osłabieniu. Wada może być korygowana najlepiej za pomocą okularów progresywnych. Jest to świetnie rozwiązanie dla osób, które dodatkowo już borykały się z inną wadą wzroku taką jak krótkowzroczność czy astygmatyzm.
Korekcja wad wzroku jest szczególnie ważna u dzieci, ponieważ gorsze widzenie może stać się przyczyną kłopotów w nauce, pogarszać relacje z rówieśnikami i obniżyć ich pewność siebie.
Z powodu niedowidzenia dorośli często będą zmagać się z bólami głowy i gałek ocznych, mrużeniem oczu, nadmiernym zmęczeniem a nawet mogą stanowić zagrożenie podczas jazdy samochodem. Szybka korekcja u pacjenta znacznie podnosi komfort podczas czytania, pracy czy też nauki i znacznie spowalnia rozwój wady. Poniżej przedstawiono kilka możliwości leczenia wady wzroku.
To najpowszechniejszy sposób korekcji wad wzroku u pacjentów w każdym przedziale wiekowym. Po przeprowadzeniu badania ostrości wzroku dobiera się pacjentom odpowiednie soczewki okularowe i kształt okularów. Zakres korekcji: możliwość korekcji bardzo dużych wad nawet -18 Dioptrii.
Jest to metoda leczenia najmniej kosztowna, najbezpieczniejsza, nieinwazyjna i najczęściej wybierana wśród pacjentów. W nadwzroczności stosujemy soczewki skupiające (wypukłe). U krótkowidza stosujemy soczewki rozpraszające światło (wklęsłe). W korekcji astygmatyzmu stosujemy soczewki cylindryczne z krzywizną łamiącą. Okulary mają wiele zalet. Nie tylko zapewniają korekcję wzroku, również pełnią ważną rolę w kreowaniu wizerunku, chronią oko przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym UV, również mogą pełnić funkcję okularów przeciwsłonecznych (jeśli posiadają barwienie fotochromowe – barwią się pod wpływem światła słonecznego na wybrany kolor).
Korekcja wady opiera się na dobraniu odpowiednich do wady wzroku soczewek kontaktowych. Metoda jest równie popularna, często jest drugim wyborem pacjentów. Polecana szczególnie osobom aktywnym: sportowcom, pracownikom fizycznym. Można wyróżnić soczewki jednodniowe, miesięczne, sferyczne, toryczne, miękkie, twarde. Wybór zależy od trybu życia, wady, a także indywidualnych preferencji. Soczewki kontaktowe są prawie niewidoczne, zatem nie wpływają na zmianę wyglądu. Jednak w przypadku stosowania soczewek kontaktowych należy przykładać szczególną uwagę do codziennej higieny i pielęgnacji oczu, by uniknąć infekcji i podrażnień.
Chirurgia refrakcyjna odnosi się do każdego zabiegu, który koryguje lub minimalizuje wady refrakcji oczu. Obecnie chirurgia refrakcyjna wyszła poza tradycyjną laserową chirurgię refrakcyjną, której ucieleśnieniem jest popularny laser in situ keratomileusis lub „LASIK”. W Polsce leczenie chirurgiczne oczu nie jest refundowane przez NFZ i kosztuje około 6 tys. złotych za zabieg pary oczu.
Wykonywane zabiegi laserowej korekcji wzroku:
PRK to laserowa operacja oka pozwalająca skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Nabłonek rogówki zostaje usunięty i modelowany laserem za pomocą fotoablacji laserem excimerowym. Po zabiegu zostaje umieszczona soczewka opatrunkowa Zwykle regeneracja zachodzi przez kilka dni a do poprawy widzenia dochodzi stopniowo. Po około miesiącu pojawia się prawidłowa ostrość widzenia. Zakres korekcji laserowej: od -8 D do + 3 D, w astygmatyzmie do 5 Dioptrii.
Zabieg kosztuje: około 2000zł.
LASIKpodczas laserowej korekcji dokonuje się ablacji zrębu rogówki po utworzeniu płatka nabłonkowego i zrębu. Natomiast epipolisLASIK (epiLASIK) to chirurgiczna technika ablacji powierzchniowej zrębu rogówki, która wykorzystuje epikeratom do usuwania nabłonka rogówki. Szczególnie polecana dla pacjenta ze szczególnie dużą wadą krótkowzroczną: od -0,75 D do nawet – 13,0 D, w nadwzroczności od +0,75 D do +6,0 D i w astygmatyzmie do 6,0 D. Zabieg jest dwuetapowy. W pierwszej kolejności rogówka jest nacinana mikrokeratomem, tworząc płatek z nabłonka, następnie następuje modelowanie rogówki laserem.
SMILE– zabieg wykonywanynową metodą keratorefrakcji, jest to ekstrakcja soczewki z małego nacięcia (SMILE). Pozwala uniknąć tworzenia płatków rogówki i wykorzystuje pojedyncze urządzenie laserowe. Zakres korekcji laserowej: od -0,5 D do -10 D, w astygmatyzmie: do 5 Dioptrii.
LASEK – podczas zabiegu również modeluje się w oku rogówkę, jednak jest ona przysłonięta wcześniej naciętą warstwą płatka nabłonkowego. Powoduje to zmniejszenie bolesności i dyskomfortu podczas rekonwalescencji. Zakres możliwości korekcji wady: od -0,5 D do -10 D, w astygmatyzmie: do 6 Dioptrii.
Zarówno LASIKjak i EPILASIK są standardowymi metodami stosowanymi w chirurgii refrakcyjnej za pomocą lasera.
Zalety:
Przy kwalifikacji do zabiegu chirurgicznego lekarz okulista wykonuje serie badań obejmujących:
Badanie ostrości wzroku powinno być wykonywane w ramach kompleksowego badania wzroku podczas:
Zapraszamy do naszych gabinetów po darmową konsultację i ustalenie prawidłowej korekcji wady wzroku. Badanie jest bezpłatne i bezbolesne. Warto zabrać ze sobą poprzednią receptę okularową lub kopie dokumentacji medycznej przebiegu choroby. Pozwala to na ocenę progresji zmian wady wzroku.