Migrena siatkówkowa jest pierwotnym bólem głowy, objawiającym się klinicznie napadami przemijającej jednoocznej utraty wzroku związanej z migrenowym bólem głowy. Zwykle obserwuje się ją u kobiet w wieku rozrodczym, u których w przeszłości występowała migrena z aurą. Zazwyczaj charakteryzuje się negatywnymi jednoocznymi zjawiskami wizualnymi, trwającymi krócej niż jedną godzinę. Na podstawie dostępnych badań zauważono, że:
Na ogół migrena występuje u 18,2% kobiet i 6,5% mężczyzn, przy czym częściej u rasy białej, następnie czarnej i azjatyckiej. Może rozpocząć się już w wieku 7 lat, ale większość przypadków przypada na drugą dekadę życia i osiąga szczyt w czwartej dekadzie.
Migrena jest częstym zaburzeniem związanym z bólem głowy, który może poprzedzać różne objawy wzrokowe lub im towarzyszyć. Chociaż typowa aura migrenowa nie jest trudna do zdiagnozowania, pacjenci z migreną mogą zgłaszać kilka innych objawów wzrokowych takich jak:
Migrena siatkówkowa to rzadkie zjawisko, które zwykle przejściowo wpływa na widzenie jednego oka. Czas objawów trwa od 5-20 minut. Częstotliwość i intensywność bólu głowy zwykle zmniejszają się po pewnym czasie. Podczas długotrwałych okresów niedotlenienia – wywołanych skurczem naczyń krwionośnych zaopatrujących siatkówkę, naczyniówkę lub nerw wzrokowy – może dojść do trwałej utraty wzroku.
Ważne! Migrena siatkówkowa nie jest migreną oczną, choć nomenklatura może być myląca. W klasyfikacji (IHS) migreny oczne to te występujące z aurą, które również powodują zaburzenia widzenia. Migrena z aurą nie dotyczy tylko jednego oka, a dotyczy obu oczu a farmakoterapia tych jednostek chorobowych jest zupełnie odmienna.
Migrena siatkówkowa ma wiele wspólnych właściwości z migreną z aurą i migreną bez aury. Często są one trudne do rozróżnienia. Jednak rzadziej występuje jednooczne zaburzenie widzenia w migrenie bez aury lub migrenie z aurą klasyczną. Wizualne objawy migreny siatkówkowej trwają tak długo, jak wizualna aura migrenowa. Badanie przedmiotowe pacjenta wykaże utratę ostrości wzroku jednego oka i lub utratę pola widzenia.
Pacjent prezentuje szeroką gamę objawów. Wielu pacjentów opisuje pozytywne objawy takie jak:
i negatywne objawy:
29% pacjentów z migreną siatkówkową ma w wywiadzie migrenowe bóle głowy, a 50% migrenowe bóle głowy.
Opierając się na teorii i patofizjologii migreny siatkówkowej, czynniki wywołujące migrenę siatkówkową są takie same dla migreny z aurą i bez aury. Czynniki te obejmują:
Najważniejszym początkowym krokiem w ocenie pacjenta z podejrzeniem migreny siatkówkowej jest określenie, czy objawy wzrokowe są jednooczne czy obuoczne. Po potwierdzeniu, że jest to jednooczna utrata wzroku, wówczas lekarz musi wykluczyć wszystkie inne przyczyny jednoocznej utraty wzroku. Inne diagnozy, które należy wziąć pod uwagę to:
Ewaluacja migreny siatkówkowej jest ustalana na podstawie elementów. Ataki muszą spełniać kryteria migreny z aurą. Aura ta musi być w pełni odwracalna i jednooczna. Oznacza to pozytywne lub negatywne zjawiska potwierdzone podczas ataku przez badanie pola widzenia lub rysunek pacjenta wady pola widzenia i co najmniej 2 następujących elementów:
Jeśli ataki są rzadkie, na przykład raz na miesiąc, leczenie migreny nie jest konieczne. Kiedy ataki są częstsze, terapia pierwszego rzutu:
Wykazano, że aspiryna i leki przeciwpadaczkowe zmniejszają nasilenie ataków i ich częstotliwość. Terapia nieudana nie jest stosowana w tym stanie ze względu na krótki czas trwania epizodów. Głównym celem leczenia byłoby ograniczenie nawrotów ataków. W migrenach z przemijającą utratą wzroku należy unikać leków takich jak tryptany, sporysze, i beta-blokery, ponieważ istnieje obawa o zaostrzenie zwężenia naczyń i zwiększa ryzyko potencjalnej i nieodwracalnej utraty wzroku.
Są związane z utratą wzroku, którą pacjenci opisują jako ciemność. Wymaga to natychmiastowej pomocy lekarskiej i wizyty na ostrym dyżurze. Może być to oznaką udaru lub nieodwracalnej choroby oczu!
Zmiany wizualne, będące bardziej spójne ze zjawiskiem migreny, są zwykle pozytywne rokowniczo np. migające światło. Należy pamiętać, że może to nastąpić bez bólu głowy. Terapia zapobiegawcza jest ważna w celu zmniejszenia częstotliwości ataków i ciężkości i musi być stosowana każdego dnia.
Powikłania migreny siatkówkowej są związane z:
Wiele z nich może doprowadzić do nieodwracalnej utraty wzroku u pacjenta. Ważne jest, aby unikać stosowania leków: tryptanów, sporyszu i beta-andrenolityków w migrenach z przemijającą utratą wzroku wtórną do ryzyka nasilenia skurczu naczyń i zwiększającego ryzyko nieodwracalnej utraty wzroku.
Kiedy ataki trwale ustąpią należy zgłosić się do lekarza w celu konsultacji dotychczas przyjmowanych leków na bóle migrenowe i ustalenie dalszego postępowania.
Stosowane często substancje w terapii to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. aspiryna i leki przeciwpadaczkowe. Można również zastosować leczenie niefarmakologiczne takie jak: terapie relaksacyjne, biofeedback, terapię kognitywno- behawioralną.
Jeśli zauważysz u siebie takie objawy jak:
udaj się najlepiej do lekarza w celu dalszej diagnostyki i wykluczenia przyczyn organicznych.
W profilaktyce migreny najważniejsze jest unikanie czynników predysponujących wystąpienie ataku i poprawę stylu życia:
Przesiewowe badanie pozwala na szybką i bezbolesną diagnostykę ubytków pola widzenia.
Często powolnie postępujące zaniki w części nosowej są niezauważalne przez chorego lub są zauważalne zbyt późno co uzasadnia kontrolne wykonywanie badania pola widzenia. Może również dojść do utraty widzenia barwnego w centralnej części. Niewyjaśnione ubytki w polu widzenia mogą być niepokojące. Nawet przy nieobecności wyraźnego chory może postrzegać obraz jako nieostry w całości, co przypomina widzenie przez warstwę wody.
Bibliografia:
1) “Neurologia” Wojciech Kozubski, Paweł P. Liberski, Janusz Moryś PZWL Warszawa 2014
2) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16004843/
3) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31448081/
4) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29939547/
5) “Przemijające objawy neurologiczne w migrenie” Rod Foroozan, MD F. Michael Cutrer, MD