Zespół suchego oka to jedna z najczęstszych jednostek chorobowych, z którą zgłaszają się pacjenci do swojego okulisty. Dotyka to co piątego pacjenta!
Typowe skargi i dolegliwości to:
Standardowym leczeniem przynoszącym szybką ulgę to krople do oczu tzw. “sztuczne łzy”.
Suche powieki – przyczyny:
Najczęstsze powody suchości powiek to: zaburzenia wydzielania łez – filmu łzowego, alergia, leki, używanie soczewek kontaktowych, długotrwała praca przy komputerze i smartfonie, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, urazy, infekcje.
Zignorowanie u siebie nieleczonego zespołu suchego oka może doprowadzić do permanentnych powikłań, włączając nieodwracalne upośledzenie widzenia. Należy zająć się tym schorzeniem jak najwcześniej!
Zespół “suchego oka” objawowo manifestuje się umiarkowanym przekrwieniem (czerwoną powieką), pieczeniem, uczuciem” piasku pod oczami”, subiektywnym odczuciem świądu. Wynika z zaburzenia wydzielania filmu łzowego lub nieprawidłowej równowagi jego komponentów, które odgrywają ważną rolę w ochronie przed patogenami i metabolizmie oka. Występują na tle neuropochodnym, zapalnym, immunologicznym i jatrogennym.
Może rozwinąć się wskutek przewlekłego nieprawidłowego filmu łzowego. Objawy tzw. triady irytacyjnej o zróżnicowanej intensywności: światłowstręt, łzawienie, zwężenie szpary powiekowej. W ostrym zapaleniu spojówek występuje również bardzo silne przekrwienie, ewakuacja surowiczej lub śluzowo-ropnej wydzieliny.
Przyczyny prostego zapalenia spojówek (coniunctivitis simplex):
Leczenie niepowikłanego zapalenia spojówek nie wymaga stosowania antybiotyków. Szczególnie istotne jest znalezienie i wyeliminowanie głównej przyczyny zapalenia, bardzo często z trwałym ustąpieniem dolegliwości. Opcjonalnie można zastosować leki z substancjami odkażającymi jak: cynk, błękit metylenowy oraz kwas borny.
Powyższe preparaty zawierają środki wazokonstrykcyjne, zmniejszają wydzielanie przez gruczoły łzowe, dlatego należy wcześniej przeprowadzić u lekarza próbę Schirmera, która pozwoli zweryfikować i wykluczyć niedostatek łez. by zapobiec pogorszeniu stanu spojówki i rogówki. W przewlekłych stanach stanowczo należy zrezygnować z kropli do oczu z glikorotykosteroidami, ponieważ działają tylko objawowo, krótkotrwale, a ich odstawienie powoduje całkowity powrót dolegliwości. Ponadto może grozić powikłaniom takich jak: zaćma posterydową i glaucoma.
Inaczej zwana “egipskim zapaleniem oczu”. Uciążliwe przewlekłe zapalenie bakteryjne spojówek, którego przyczyną jest wniknięcie wewnątrzkomórkowego drobnoustroju Chlamydią trachomatis. Nieleczone prowadzi do ślepoty i jest najczęstszym powodem ślepoty na świecie. Początkowo dochodzi do tzw. “jagieł” – wykwitów (żółtawych grudek) z przekrwieniem na powiekach górnych z uniesieniem w centrum i otoczonym wieńcem przekrwienia. Z czasem grudki przypominają ziarna ugotowanej kaszy jaglanej.
Nieleczona rozwinięta jaglica powoduje pokrycie od góry rogówki łuszczką jagliczą, do której wrastają liczne naczynia. W tym stadium objawowo pacjent odczuwa subiektywne wrażenia charakterystyczne dla zapalenia spojówek. Zaawansowane III stadium to ptosis trachomatosa – opadnięcie górnej powieki – w badaniu przedmiotowym senny wygląd. IV stadium to nieprawidłowy wzrost rzęs (trichiasis), uszkodzenie mechaniczne rogówki, gojące owrzodzenia i zeskórzenie gałki ocznej, a tworzące się bielmo jest przyczyną ślepoty. Farmakoterapia opiera się na stosowaniu ogólnym tetracykliny minimum 3 tygodnie i antybiotyku w maści 2-3 miesiące. Leczenie obejmuje wszystkich członków z otoczenia pacjenta.
Atopowe zapalenie skóry jest dermatozą związaną z defektem bariery naskórka. Przyczyny AZS: predyspozycje genetyczne, immunologiczne, psychiczne oraz środowiskowe. Częste objawy to: swędzenie skóry, problem z nawilżeniem naskórka, sucha i złuszczająca skóra. Podrażnienie skóry wokół oczu, podatna na czynniki zewnętrzne, swędzące suche powieki. Jedne z kryteriów Hanifina i Rajki to: nawrotowe zapalenie spojówek, predyspozycja do stożka rogówki, przedniotorebkowej zaćmy, również zacienienie wokół oczu, rumień twarzy, świąd skóry, fałd Dennie-Morgana (fałd oczny, podwójny w okolicy dolnej powieki).
U około 40%, które chorują na AZS, występuje atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Atopowe zapalenie spojówki cechuje: swędzenie, przekrwienie powieki, ewakuacja gęstej lepkiej wydzieliny brzegów powiek, sucha skóra na powiece.
Kuracja w przypadku atopowego zapalenia spojówek: odczulanie na alergen, farmakoterapia ogólna i miejscowa – krople do worka spojówkowego. W przypadku powikłań leczenie zabiegowe. Należy ograniczyć kontakt z oczami, powstrzymać chęć drapania, ponieważ może spowodować infekcję bakteryjną.
W prewencji zespołu suchego oka ważne jest:
Warto jednak pamiętać, że fachowa diagnostyka lekarza jest niezbędna w przypadku zaawansowanych objawów i nie należy ich bagatelizować.
Warto skonsultować się z naszym optykiem i lekarzem okulistą by dokonać dokładniejszej diagnostyki w celu dobrania indywidualnego leczenia preparatami. Często polecanym krokiem jest zmiana soczewek na okulary, które dodatkowo chronią oczy przed nadmiernym parowaniem i wiatrem. Ponadto okulary z powłoką antyrefleksyjną odbijają niebieskie spektrum światła, emitowane przez ekrany telefonu czy monitora.
Warto wspomnieć, że soczewki znacznie częściej powodują uczucie suchości spojówek i powiek oraz prowadzą przy braku odpowiedniej higieny do poważnych infekcji narządu wzroku takich jak zakażenie pierwotniakiem Acanthamoeba i w konsekwencji blizn w rogówce lub całkowitej utracie widzenia. W naszym gabinecie zaproponujemy Ci szeroka diagnostykę i spersonalizowane leczenie dostosowane do twojej pracy i trybu życia.
Zapisz się do nas na wizytę już dziś i zadbaj o swoje oczy!
Źródła:
Niżankowska M.H,Okulistyka. Podstawy kliniczne,, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ,Warszawa 2007
5 Comments
Uczucie takiego ciała obcego w oku też zawsze mogą wywoływać różne pasożyty i czasami latami się nie wie o co chodzi. Regularnie człowiek dba o siebie o oczy i tak dalej, robi testy alergiczne i się wszystko okazuje nieskuteczne. Ja od siebie zdecydowanie nie wykluczałabym czegoś takiego, bo u mnie nużeniec od samego początku wywoływał właśnie taki objaw. Najciężej jest doszukać się co to jest, bo sama terapia mocno skomplikowana u mnie nie była, są teraz dermokosmetyki takie jak Odexim i idzie sobie z tym poradzić, ale najgorzej i najtrudniej jest odkryć co się dzieje dokładnie.
Czestonzwlaszczanw lecie na ostrym sloncu dochodzi do wrecz opuchnięcia spojówek. Czesto rownoez w zimie dochodzi do wysuszenia powieki do tego stopnia, ze czasem skóra sie luszczy i rogowaceje. Czym to jest spowodowane? Jedna okulistka widzac mnie przelotnie zapytala, czy nie mam problemow z tarczycą? Pierwsze słyszę! Mam 57 lat jestem mężczyzną. Skad takie objawy??? ozna pisac tez na moj rmail (tego z pewnoscia nie ominę)
Prosimy Panie Marku o kontakt telefoniczny. Dołożymy wszelkich starań by Panu pomóc.
Każda nowa publikacja na tym blogu to dla mnie okazja do zgłębiania nowych tematów i poszerzania swojej wiedzy! Autorzy potrafią poruszyć istotne kwestie w sposób, który angażuje i inspiruje.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!